• wspolpraca@zimzonowicz.pl
sztuka minimalistyczna

Sztuka minimalistyczna będąca nie tylko reakcją przeciw emocjonalnym abstrakcjom poprzedniego stulecia wkomponowuje się także w obecne nastroje w sztukach użytkowych i aranżacji wnętrz. Niezależnie od powodu artysty do podjęcia tego nurtu w sztuce, początki mogą być pewnym wyzwaniem

Jakie narzędzia malarskie są najlepsze do tworzenia sztuki minimalistycznej?

Mimo iż oryginalnie sztuka minimalistyczna charakteryzowała się skąpą formą i niewielką ilością elementów, które odbiegały od świata realnego, obecna definicja tego nurtu obejmuje nieco szerszą grupę dzieł. Preferowane są nadal gładkie obrazy dlatego płótno syntetyczne lub naturalne i farby olejne to podstawowe narzędzia. Jeśli to dopiero pierwsze kroki, poleca się farby studyjne, czyli te łatwiejsze w użyciu i bardziej przystępne cenowo. Całości dopełnią pędzle z naturalnego włosia, paleta i olej lniany.

Jakie kolory najlepiej pasują do sztuki minimalistycznej?

W kwestii kolorów w sztuce minimalistycznej, najczęściej używa się odcieni szarości i stonowanych barw. Przy najbardziej oszczędnej formie wystarczy zatem tylko czerń i biel, choć dla większej możliwości artystycznego wyrazu można użyć także kilku innych kolorów takich jak umber albo yellowish green.

Jakie są najlepsze techniki malarskie do tworzenia sztuki minimalistycznej?

Farby olejne są raczej najpopularniejszym medium, choć malarstwo akwarelowe lub gwasz też będą odpowiednie. Tempera może w malarstwie minimalistycznym nieść pewne wyzwania, z racji jej składników emulsyjnych. Akryl to kolejna technika, w której farby schną dość szybko, co powoduje, że artysta musi użyć specjalistycznej palety, a obraz spryskiwać wodą.


Najnowsze wpisy