• wspolpraca@zimzonowicz.pl
sztuka współczesna

Sztuka współczesna często onieśmiela. Jest tajemnicza, ekskluzywna i wydaje się taka... skomplikowana. Kiedy widzisz te dzieła sztuki, możesz nie wiedzieć, jak powinieneś zareagować. Czy masz je traktować poważnie? Czy może jest to kolejny przykład "autoekspresji", która nie ma nic do powiedzenia poza sobą? Jest wiele do przemy, gdy próbujśleniae się zrozumieć obecną sztukę.

Przy tak wielu różnych ruchach i subkulturach, świat sztuki współczesnej może wydawać się dość chaotyczny. Jeśli jednak podzielimy to wszystko na poszczególne części, wszystko staje się nieco bardziej przejrzyste. Zrozumienie czegoś na temat sposobu działania współczesnych artystów pomoże otworzyć oczy na piękno sztuki współczesnej.

Czym jest sztuka współczesna?

Aby zrozumieć sztukę współczesną, warto wiedzieć, co oznacza "współczesność". "Współczesny" to termin używany do opisania czegoś, co dzieje się właśnie teraz, lub w teraźniejszości. "Sztuka", z drugiej strony, ma szersze znaczenie. Sztuka to każda forma twórczej ekspresji, w tym malarstwo, taniec, poezja, muzyka, a nawet teatr. Mówiąc prościej, sztuka współczesna to sztuka tworzona właśnie teraz. Mając to na uwadze, możesz teraz przyjrzeć się niektórym z najbardziej popularnych ruchów sztuki współczesnej.

Kierunki sztuki współczesnej

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych kierunków w sztuce współczesnej. Ruchy te są powodem, dla którego sztuka współczesna jest taka, jaka jest. Są to sposoby, w jakie współcześni artyści wyrażają siebie poprzez swoją sztukę.

Pierwszym ruchem, który będziemy badać jest ruch postmodernizmu. Postmodernizm to ruch sztuki współczesnej, który ma miejsce od drugiej połowie XX wieku. Jak sama nazwa wskazuje, następuje on po modernizmie, innym ruchu artystycznym, który był popularny w pierwszej połowie wieku. Ruch postmodernistyczny charakteryzuje się zainteresowaniem przeszłymi kulturami i ruchami artystycznymi. Poprzez spojrzenie wstecz na to, co przyszło wcześniej, artyści postmodernistyczni byli w stanie stworzyć nowe i ekscytujące formy sztuki.

Być może pamiętasz ruch Pop Art z zajęć szkolnych. Ten ruch jest ruchem sztuki współczesnej, który pojawił się w latach 50. Artyści tworzyli prace, które eksplorowały idee kultury masowej, reklamy i mediów. Ten ruch obejmuje również artystów, którzy badali popularne ikony, w tym Marilyn Monroe.

Minimalizm to współczesny ruch artystyczny, który po raz pierwszy pojawił się w latach 60. Artyści minimalistyczni zajmowali się redukcją formy. Oznaczało to, że skupiali się na prostych, często geometrycznych, kształtach. Robiąc to, mieli nadzieję usunąć wszelkie zbędne aspekty swoich prac. Minimaliści byli również zainteresowani paletą kolorów, materiałami oraz relacją między dziełem a widzem.

Postimpresjonizm to ruch, który pojawił się w pierwszej dekadzie XX wieku. Chociaż często jest mylony z impresjonizmem, postimpresjonizm jest własnym ruchem sztuki współczesnej. Postimpresjonizm był reakcją na użycie koloru przez impresjonistów. Artyści postimpresjonistyczni skupili się na konkretnej palecie barw. Często używali żywych i jasnych kolorów i odważnych pociągnięć pędzla. Artyści postimpresjonistyczni byli również zainteresowani tematyką i kompozycją.

Tajmeniczość sztuki współczesnej

Sztuka współczesna jest często tajemnicza, ekskluzywna i wydaje się tak.... skomplikowana. Jeśli rozłożysz ją na poszczególne części, wszystko stanie się nieco jaśniejsze. Zrozumienie czegoś na temat sposobu pracy współczesnych artystów pomoże Ci otworzyć oczy na piękno sztuki współczesnej. Współcześni artyści mają wiele różnych kierunków i subkultur, które inspirują do tworzenia nowych dzieł.


Najnowsze wpisy